Transparan Cephe Sistemleri

TRANSPARAN CEPHE SİSTEMLERİ

Transparan cephe, yapıya mimari bir tasarım ve estetik bir görünüş kazandıran giydirme cephe sistemidir. Bu sistemin en büyük özelliği cephe kaplama malzemesi olarak sadece şeffaf camın kullanılmasından ötürü iç ve dış ortam arasındaki görülebilirlik oranının maksimum düzeye çıkarılmış olmasıdır.

Transparan cephelerde camlar temperli tek cam veya lamine çift cam olarak uygulanan camlar dört köşesinden delinerek rotlar vasıtasıyla taşıyıcı camlara bağlanır. Kullanılan taşıyıcı rotlar paslanmaz elemandan oluşur. Uygulanan bu transparan planya cam cephe sistemi binanıza ayrı bir güzellik verir.

Cam kolonlu transparan cephelerde, arka taşıyıcı sistem olarak düşeyde kalın temperli, cam plakalar kullanılır. Bu cam plakalar düşeyde birbirine paslanmaz çelik lamalarla birlestirilerek 12 m yüksekliğe kadar güvenle uygulanabilir. Yataylarda herhangi bir taşıyıcıya ihtiyaç duyulmadan, cam dikmelerin sehimleri ana strüktürdeki camlarla alınmaktadır. Dört tarafından delinen cephe camları paslanmaz rotiller vasıtası ile mekanik olarak arka cam taşıyıcılara bağlanmaktadır.

Mimari tercihe gore, taşıyıcı konstrüksiyon düşey veya yatay sekılde oluşturulabilmektedir. Paslanmaz örümcek tutucular projenin özelliğine göre farklı şekillerde dizayn edilebilir.

Camın büyüklüğüne gore, statik hesap sonucu belirlenen kalınlıkta lamine, rodajlı, temperli cam kullanılır. Camlar arasında kalan fuga boşlukları toz tutmayan silikon ile tekniğine uygun olarak doldurulur.