Otomatik Kapı ve Alüminyum Doğrama Sistemleri

OTOMATİK KAPI VE ALÜMİNYUM DOĞRAMA SİSTEMLERİ

Fotoselli Kapılar

Mağazalar, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, bankalar, iş merkezleri gibi, giriş çıkışların yoğun olduğu yerlerde tercih edilen, iklimleme özelliği alternatifleriyle soğuk havalarda ısı tasarrufu sağlayan yazın da iç ortamın havasını muhafaza eden estetik sistemlerdir.

Alüminyum Doğrama

Alüminyum, inşaatlarda çok kullanılan bir metaldir. Özellikle, kapı, pencere, giydirme cephe gibi uygulamalarda, sağlamlığı, dayanıklılığı ve estetik yönden üstün özellikleri nedeniyle, "kaliteli inşaat"-ların tercih ettiği malzemedir.

Profil Kalitesi:

Kullanılan alüminyum profiller, Amerikan normuna göre AA 6063-T5 veya Avrupa ve Türkiye standartlarına göre 6060-T5 / 6063-T5 alaşımından üretilmelidir. (Profil üreticisinde TS 5247 (EN 12020-1) kalite belgesi aranmalıdır). Bu standart "Hassas Tolerans"ları esas aldığından profillerin birbirleriyle çalışması daha iyi olur.

Alüminyum ekstrüzyon standardı olarak, bir diğer standart olan ve "Normal Tolerans"ları esas alan TS EN 755-1 Standardı'na göre üretim yapılabilirse de, daha dar, bir başka deyişle "hassas tolerans"lar tercih edilmelidir. Rüzgar ve taşıma yükü bakımından yapılacak statik hesap tahkikiyle bulunan profil kesitleri daha ince çıksa dahi, vida kullanılması ve doğramanın dayanıklılık ve emniyetli olması için profillerin et kalınlığı 1.8 mm.' den az olmamalıdır. (Cam çıtaları hariç). Kapılarda, pencerelere göre daha geniş tipte ve minimum 2 mm kalınlığında profil kullanılmalıdır.

Isı Yalıtımlı Profiller:

Profillerin en az 2 odacıklı olması (ısı yalıtım için gereklidir) ve ısı yalıtım köprüsü en az 15 mm olmalıdır. Isı yalıtımlı profil üreticilerinde, TÜBİTAK veya Üniversitelerde gerekli deneyleri yaptırarak alacakları yalıtım katsayısını (K) belgeleyen rapor aranmalıdır.